Plávajúca FOTOVOLTIKA ?

21.07.2023

Dnes sa spoločne pozrieme na výhody plávajúcich fotovoltických elektrární v tomto blogovom článku. Tieto elektrárne predstavujú inovatívny a účinný spôsob výroby obnoviteľnej energie, čo prináša mnoho výhod. Pozrime sa na ne bližšie:

Pomáha voda panelom ?

Chladenie panelov: 

Fotovoltaické panely pracujú efektívnejšie pri nižších teplotách. Plávajúce elektrárne sú priamo v kontakte s vodou, čo umožňuje lepšie odvodzovanie tepla, čím sa predchádza prehrievaniu a zlepšuje sa celková účinnosť fotovoltických panelov. 

Odrazový efekt: 

Voda môže pôsobiť ako prirodzené zrkadlo a odrᡞať slnečné žiarenie späť na panely. Tento odrazivý efekt môže ďalej zvýšiť účinnosť a produkciu elektriny. 

Prevencia pred prachom a nečistotami:

 Fotovoltické panely na plávajúcich elektrárňach sú menej náchylné na prachové a nečistoty, ktoré by inak mohli znížiť výkon panelov. 

Čo na to voda a pôda ?

Ochrana pred odparovaním:

 Jeden z dôležitých spôsobov, ako môžu plávajúce fotovoltické elektrárne pomôcť s kvalitou vody, je tým, že zabraňujú priamemu slnečnému žiareniu na vodnú hladinu. To pomáha minimalizovať rýchlosť odparovania z nádrží, jazier alebo morí, čo je obzvlášť dôležité v oblastiach s nedostatkom vody alebo s náchylnosťou k suchu. 

Ochrana pred rastom siníc:

 Fotovoltaické panely pokrývajúci vodnú hladinu môžu vytvárať tieň a znížiť množstvo slnečného svetla, ktoré preniká do vody. Týmto spôsobom môžu plávajúce elektrárne znižovať množstvo živín, ktoré podporujú rast siníc a iných mikroorganizmov. To môže viesť k menšej algalnej kvetke a lepšej kvalite vody. 

Ochrana pred eroziou:

 Samotná konštrukcia plávajúcej fotovoltickej elektrárne môže slúžiť ako ochranný prvok na brehoch vodných nádrží. To pomáha minimalizovať eróziu brehových oblastí a znížiť nálezy sedimentov vode. 

Filtrácia a očistenie:

 Prietok vody okolo fotovoltaických panelov môže pomôcť odstraňovať nečistoty, odpad a častice zo vody. Týmto spôsobom môžu plávajúce elektrárne pôsobiť ako akýsi "filtrovací systém", ktorý pomáha očistiť vodu.