Čo je to fotovoltika ?

21.09.2023

Fotovoltika alebo prevod slnečnej energie priamo na elektrickú energiu pomocou fotovoltaických článkov.

Tieto články sú vyrobené z materiálov, ktoré majú schopnosť generovať elektrický prúd, keď na ne dopadne slnečné svetlo. Najčastejšie sa na výrobu fotovoltaických článkov používa kremík.  

Zjednodušene fotóny slnečného žiarenia dopadajú na PN priechod a svojou energiou vyrážajú elektróny z valenčného pásma do pásma vodivostného čím vzniká elekrická energia.

Monokrystalické panely alebo Polykrystalické ?

Monokryštál dokáže efektívnejšie premeniť slnečné svetlo na energiu, čo znamená, že v čase, keď slnko "skutočne svieti", môžete získať viac energie. 

ALE rozdiel je od roku 2020 takmer zanedbateľný, takže ho nezaznamenáte. Ešte pred 5 rokmi bol rozdiel výkonu cca 5 %, no dnes je známe, že oba typy kremíka majú veľmi podobnú účinnosť pri premenách energie za rovnakých podmienok.

Čo znamená : Rozdiel medzi Monoskyštálom a Polykryštalom je vo farbe. 

Čo teda ? Čierny alebo modrý ?

Fotovoltické panely a ich rozdelenie:

Monokrystalické fotovoltaické panely (Mono-SI)

Tieto panely sú vyrobené z jedného kryštálu kremíka, čo zabezpečuje vyššiu účinnosť a výkon v porovnaní s inými typmi panelov. Monokrystalické panely majú jednotnú čiernu farbu a sú často považované za esteticky príťažlivé. Ich účinnosť sa pohybuje nad 20%.

Amorfické fotovoltaické panely (TF-SI alebo A-SI)

Tieto panely sú vyrobené z amorfného kremíka alebo iných tenkých vrstiev polovodičových materiálov. Sú flexibilné, ľahké a môžu byť použité na rôzne povrchy, vrátane ohýbaných. Ich účinnosť je nižšia, pohybuje sa okolo 5-10%, ale majú iné výhody, ako je flexibilita a schopnosť pracovať aj pri slabšom svetle.

Polykrystalické fotovoltaické panely (Poly-SI)

Polykrystalické panely sú vyrobené z viacerých kryštálov kremíka, čo ich výrobu robí lacnejšou, ale aj mierne menej účinnými v porovnaní s monokrystalickými panelmi. Majú typickú modro-šedú farbu a ich účinnosť je obvykle v rozmedzí 13-16%.